ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ:ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΑΥΛΙΩΝ

Αύγουστος, 22 2017
logo3
Κυριακή 20.8

 

Δημοτικό Ωδείο 17.00-18.30

 

Υποδοχή καθηγητών-μαθητών

 

Λαογραφικό Μουσείο 20.00 | Γκαλά Καθηγητών

 

Γ. Ανδρέου Παπαϊωάννου: Σεληνόφως (αρ. 5), Ακουαρέλα (αρ. 3) και Γαλήνη (αρ. 14) από τα 24 Πρελούδια για πιάνο (Διονύσης Μαλλούχος)

Ε. Elgar: Salut dAmour (Valerie Pearson)

Fr. Doppler: Andante και Rondo (Νικολός Δημόπουλος-Νίκος Παπαπαρασκευάς)

F. Poulenc: Σονάτα για φλάουτο και πιάνο: I. Allegro malinconico, II. Cantilena: Assez lent (Fiona Mancey-Jones)

F. Poulenc: Σονάτα για κλαρινέτο και πιάνο: II. Romanza (Très calme) (Δημήτρης Λεοντζάκος)

G. Fauré: Élégie, έργο 24 (Ζoran Stepic)

G. Donizetti: Una furtiva lagrima (Filippo Piccolo – Έμη Τσιούρα)

W. Bolcom: Graceful ghost rag (Δημήτρης Δημόπουλος)

 

Δευτέρα 21.8

 

Ωδείο Δημήτρη Δημόπουλου 16.00-19.00 | Διάλεξη Κώστα Λούκου

 

Glenn Gould, ο σκεπτόμενος ερμηνευτής: μια συστημική προσέγγιση στις αρχές της τεχνικής και ερμηνείας του (α΄ μέρος)

 

Λαογραφικό Μουσείο 20.00 | Ρεσιτάλ Φλάουτου

 

J. S. Bach: Σονάτα σε σι ελάσσονα, BWV 1030
C. Reinecke: Σονάτα “Undine”, έργο 167

Fr. Kuhlau: Introduction and Rondo, έργο 98a

Ph. Gaubert: Nocturne and Allegro Scherzando

B. Bartók: Suite paysane hongroise

 

Νικολός Δημόπουλος, φλάουτο |  Δημήτρης Δημόπουλος, πιάνο

 

Τρίτη 22.8 Ωδείο Δημήτρη Δημόπουλου 17.00-19.00 | Διάλεξη Αθανασίας Κοντού

 

Οι Ἀχορρίψεις του Ι. Ξενάκη

 

Λαογραφικό Μουσείο 20.00 | Ensemble Boquhan

 

J. S. Bach: Τρίο Σονάτα από τη Μουσική Προσφορά, BWV 1079

Μ. Bonis: Σουίτα

A. Berg: Σονάτα αρ. 1

D. Shostakovich: 5 κομμάτια

N. Rota: Τρίο

 

Fiona Mancey-Jones, φλάουτο | Valerie Pearson, βιολί | Παναγιώτης Δημόπουλος, πιάνο

 

Τετάρτη 23.8

 

Ωδείο Δημήτρη Δημόπουλου 16.00-19.00 | Διάλεξη Κώστα Λούκου

 

Glenn Gould, ο σκεπτόμενος ερμηνευτής: μια συστημική προσέγγιση στις αρχές της τεχνικής και ερμηνείας του (β΄ μέρος)

Λαογραφικό Μουσείο 20.00 | Ρεσιτάλ Τραγουδιού

 

W. A.Mozart: Ridente la calma | Als Luise die Briefe ihres ungetreuen Geliebter verbannte
F. Schubert: Heiss mich nit reden
R. Schumann: Nur wer die Sehnsucht kennt
H. Wolf: So lasst mich scheinen

Cl. Debussy: Arabesque αρ.1 (σόλο πιάνο) | Claire de Lune από τη Suite Bergamasque (σόλο πιάνο)
Cl. Debussy: Nuits d’ etoiles  | Claire de lune Beau soir
M. Ravel: Vocalise en forme de habanera
———-
G. Puccini: “Quando m’ en vo” (Musetta/Boheme) | “o mio babbino caro” (Lauretta/ Gianni Schicchi)
Ch Gounod: “Je veux vivre” (Juliette/Romeo et Juliette)

Nino Rota: Επιλογή από τα 15 Πρελούδια για σόλο πιάνο

A. Piazzolla: Οblivion
K. Weill: Youkali | Je ne t’ aime pas
K. Γιαννιδης: Oνειρεύτηκα (χτες το βράδυ)

 

Μυρσίνη Μαργαρίτη, σοπράνο | Διονύσης Μαλλούχος, πιάνο

Πέμπτη 24.8  

Οινοποιείο Καμκούτη, Βελβεντός 20.00 | «τραγούδια της Ιβηρικής» *

 

Μ. de Falla: 7 Παραδοσιακά Ισπανικά Τραγούδια

Fr. Mompou: Damunt de tu només les flors

E. Granados: La maja dolorosa

[V. de los Angeles]: τραγούδια της Καταλονίας

 

Γιώτα Κοντού, σοπράνο  | Αθανασία Κοντού, πιάνο

 

Παρασκευή 25.8 Δημοτικό Ωδείο 10.30 | Ανοικτό μάθημα Κώστα Λούκου

 

Εφαρμογή των αρχών ερμηνείας και τεχνικής του Glenn Gould, όπως παρουσιάστηκαν στις διαλέξεις της Δευτέρας 21 και της Τετάρτης 23 Αυγούστου, από μαθητές του ΔΣΜΚ.

Ωδείο Δημήτρη Δημόπουλου 17.00-19.00 | Διάλεξη Άννυς Τζούμα

 

Μνημονική λειτουργία στον εγκέφαλο και η εφαρμογή της στη μουσική εκτέλεση

Λαογραφικό Μουσείο 20.00 | «συνθέτες σε νεαρή ηλικία»

 

M. Glinka: Trio pathétique

A. Khachaturian: Τρίο

S. Rachmaninov: Trio Élégiaque, αρ. 1

Ι. Stravinsky: Η Ιστορία του Στρατιώτη

 

Valerie Pearson, βιολί | Zoran Stepic, τσέλο | Δημήτρης Λεοντζάκος, κλαρινέτο | Παναγιώτης Δημόπουλος, πιάνο

Σάββατο 26.8

 

Δημοτικό Ωδείο 13.00

 

μαθητική συναυλία

Λαογραφικό Μουσείο 18.30 | Συναυλία-διάλεξη του Κώστα Λούκου

 

Οι Παραλλαγές Goldberg του J. S. Bach

Λαογραφικό Μουσείο 20.00 | Ρεσιτάλ Βιολιού

 

Α. Pärt: Fratres
E. Bloch: Baal Schem

I. S. Mofakham: Lodus Consonus IV

W. A. Mozart: Σονάτα για βιολί, K. 304
Ι. Xenakis: Mika
Γ. Κωνσταντινίδης: Σουίτα

Α. Pärt: Spiegel im Spiegel

 

Τάνια Σικελιανού, βιολί | Παναγιώτης Δημόπουλος, πιάνο

Κυριακή 27.8 Λαογραφικό Μουσείο 16.00-19.00

 

Εργαστήρι Σύγχρονης Μουσικής ΔΣΜΚ: έργα που διακρίθηκαν στον Διαγωνισμό Σύνθεσης του 16ου ΔΣΜΚ

Λαογραφικό Μουσείο 20.00 | Νέοι Σολίστ του ΔΣΜΚ *

 

Χρύσα Τιμιάνη, πιάνο | Αναστάσης Ζαφειρόπουλος, πιάνο

Δευτέρα 28.8

 

 

Λαογραφικό Μουσείο 16.00-19.00

 

Εργαστήρι Σύγχρονης Μουσικής ΔΣΜΚ: έργα που διακρίθηκαν στον Διαγωνισμό Σύνθεσης του 16ου ΔΣΜΚ

Δημοτικό Ωδείο 17.30

 

μαθητική συναυλία

 

Καραούλια Λευκοπηγής 20.00 | Poor Cousins

 

Παραδοσιακά τραγούδια από την Ιρλανδία και τη ΒΑ Αμερική.

 

Τρίτη 29.8 Λαογραφικό Μουσείο 16.00-19.00

 

Εργαστήρι Σύγχρονης Μουσικής ΔΣΜΚ: έργα που διακρίθηκαν στον Διαγωνισμό Σύνθεσης του 16ου ΔΣΜΚ

Λαογραφικό Μουσείο 19.30 *

 

διαγωνισμός ερμηνείας

 

Τετάρτη 30.8

 

 

Λαογραφικό Μουσείο 19.00

 

μαθητική συναυλία

 

Αποθήκη Σιδηροδρομικού Σταθμού 22.00

 

Βραδιά αυτοσχεδιασμού με τη Naomi Morse (βιολί), τον Emmet Mc Gowan (κιθάρα) και μαθητές του ΔΣΜΚ.

 

 

Πέμπτη 31.8

 

Δημοτικό Ωδείο 21.00

 

Συναυλία της Ορχήστρας και της Χορωδίας του ΔΣΜΚ

 

 

 

 

Γενική είσοδος: € 5 | Άνεργοι, μαθητές, πολύτεκνοι: € 1 | Μαθητές ΔΣΜΚ: ελεύθερη είσοδος | Κάρτα διαρκείας: € 20

Ελεύθερη είσοδος στις διαλέξεις, τα εργαστήρια, τις μαθητικές συναυλίες και τις συναυλίες που σημειώνονται με αστερίσκο (*).

Η γνώμη σας είναι για μας σημαντική!

Θα θέλαμε να συμπληρώσετε τα στοιχεία του ερωτηματολογίου που ακολουθεί … Τα αποτελέσματα του ερωτηματολογίου αποτελούν για μας απαραίτητη πληροφορία στην προσπάθειά μας για συνεχή βελτίωση!

https://goo.gl/forms/jSkf3hHppjCFx8Ow2